Czy kogoś jeszcze trzeba przekonywać, że inwestowanie w efektywne energetycznie technologie jest zyskowne? Przecież przedsiębiorcy dobrze wiedzą , że to się po prostu opłaca… Więc po co jeszcze dofinansowania czy pożyczki? Po co pomoc publiczna?
By dać zarys odpowiedzi na to pytanie trzeba sobie uzmysłowić , że efektywne energetycznie procesy produkcyjne (czytaj – szanujące zużycie energii) opłacają się nam wszystkim jako społeczeństwu. Każdy z nas jest po części odpowiedzialny za środowisko w jakim żyjemy… wiec w interesie każdego z nas leży, by poza zaspokajaniem naszych potrzeb procesy wytwórcze szanowały w jak największym stopniu nasze środowisko. Więc można powiedzieć w skrócie , że jest to inwestycja długoterminowa w zdrowie nasze oraz przyszłych pokoleń.
Najczęściej jednak pozostaje problem finansowy – każdy chce żyć w jak najzdrowszym środowisku, jednak gdy w związku z tym musi sięgnąć do własnej kieszeni często nic się nie zmienia…
We wdrażaniu efektywności energetycznej są procesy które zwracają się praktycznie „bezkosztowo” dzięki wzrostowi wiedzy i świadomości uczestników danego procesu, często dbałość o miejsce pracy i nabywanie „energooszczędnych nawyków” daje wymierne efekty. Spotykamy również inwestycje , które w przedsiębiorstwach zwracają się niezwykle szybko – do takich inwestycji nikogo nie trzeba przekonywać, nawet znalezienie funduszy nie stanowi wówczas większego problemu. Zdarzają się jednak inwestycje, które wymagają znacznych nakładów finansowych a często ich czas zwrotu znajduje się poza ekonomicznymi wytycznymi danej firmy – i właśnie tutaj wsparcie dla przedsiębiorstw może przysłużyć się każdemu z nas…
Kluczowymi w procesach wdrażania efektywności energetycznej są:
- wiedza – tu znaczną pomocą służy audyt energetyczny przedsiębiorstwa,
- dobra wola
- oraz zachęta finansowa.
Ta ostatnia pokazuje , że jest to ważne zagadnienie, możliwe do realizacji i w krótszym lub dłuższym terminie – ale jednak opłacalne…
Jedną z prób promocji i wsparcia dla efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach ma do zaoferowania NFOŚiGW (link poniżej) my zaś w ramach możliwości służymy pomocą w wykonaniu potrzebnego audytu energetycznego.
NFOŚiGW – pół miliarda zł na efektywność energetyczną – link
Leave a Reply